Biography

18. září 2010 v 13:18 | Sharrie
21. června 1971 ve švédském Helsingborgu přišla na svět dáma, která měla změnit historii Nightwish. Maličká Anette vyrůstala v hudebně založené rodině a už od dětství zpívala. V 8 letech začala hrát na hoboj z donucení své maminky, se kterou společně jezdila na turné s její kapelou. Někdy také s němi zpívala na podiu.

Ve 13 letech se začala Anette zúčastňovat hudebních talentových soutěží. V sedmnácti vstoupila do opravdové skupiny s názvem Take Cover, se kterou hráli jen covery a kde byla ze všech nejmladší. Zpočátku chodila na lekce zpěvu na Kadaňskou hudební konzervatoř v dánském Helsingöru, kde měla soukromého učitele. Později se angažovala jako zpěvačka ve studiu rockové skupiny Alyson Avenue. Nakonec se stala její hlavní ikonou. Společně s nimi nahrála dvě alba ("Presence Of Mind" (2000), "Omega" (2004))

Ve 21 letech si v Helsingborgu zahrála hlavní roli v rockové opeře / muzikálu Gränsland. Poté nastoupila do Balettakademien, což je baletní akademie v Gothenburgu. Kromě toho všeho léta vystupovala s jinými kapelami, zpívala ve sborech, pracovala na různých projektech ve studiu a také zpívala na svatbách.
Nazpívala duet "Two Of A Kind" s Michaelem Bormannem (bývalý zpěvák Jaded Heart) na jeho albu Conspiracy. Za celou svou kariéru snad zpívala všechny styly, které existují.

Na konci roku 2006 poslala Nightwish demo nahrávku písně "Ever Dream". Nakonec byla zvolena z více jak 2000 uchazeček na hlavní post vokalistky. 24. května 2007 byla odhalena její identita. Následující den byl vydán internetový singl "Eva". Výtěžek z tohoto singlu byl věnován na dětskou charitu. V červnu téhož roku odjeli společně do Los Angeles natočit dva nadcházející singly "Amaranth" a "Bye Bye Beautiful". "Amaranth" byl vydán v srpnu a během dvou dnů získal na domovské půdě kapely zlato. Celkově se vyšplhal na vrchní místa žebříčků po celé Evropě, Finsku, Maďarsku, Španělsku a v Severní Americe.
Album "Dark Passion Play" vyšlo na konci září roku 2007 a bylo velice kladně hodnoceno po celém světě. Druhý den po vydání ve Finsku získalo dvouplatinu a celkově čtyřikrát zlato. Album vylétlo na vrcholy žebříčků v různých zemích. Světové turné s názvem "Dark Passion Play World Tour" bylo hned na to naplánováno. První koncert byl úplně vyprodaný. Celosvětové turné bylo ukončeno v roce 2009 ve finské Hardwall Aréně.
Anette se s Nightwish v České Republice ukázala hned dvakrát. 20. února 2008 v pražské T-Mobile Aréně a 9. července 2009 na festivalu Masters Of Rock.
V roce 2008, Anette nahrála píseň "Heart Full Of Fire" s kapelou Brother Firetribe na jejich druhé album a objevila se i na jejich prvním DVD, kde píseň odzpívala. Duet "October & April" s The Rasmus byl poprvé prezentovaný 9. října 2009 ve finském rádiu a 11. listopadu 2009 vypuštěn jako singl.
13. srpna 2009 Anette zazpívala písně "Koulema Tekee Taiteilijan" a "Meadows Of Heaven" se symfonickým orchestrem na počest oslavy švédsko-finských vztahů. Na konci turné s Nightwish Anette prohlásila při posledním koncertě, že se chystá vydat své první sólové album a že píše texty pro nové písně. Nahrávání alba bylo odloženo z důvodu Anettinýho neplánovaného těhotenství s baskytaristou z kapely Pain, se kterým společně žije a také se svým prvním synem Sethem. 30. července 2010 porodila Anette svého druhého syna, kterému říká Nemo.
Společně s Nightwish v roce 2010-2011 nahrála album "Imaginaerum", doprovázené stejnojmenným filmem, ve kterém také stvárnila roli 32-leté Ann. Prvním singlem z nového alba se stala píseň "Storytime" s následujícím "The Crow, The Owl and the Dove". 30. dubna 2012 se s Nightwish ukázala znovu v Tesla Aréně v Praze a na festivalu Masters Of Rock 2012 ve Vizovicích, kde byly jako hlavní headliner.
1. října 2012 uprostřed amerického turné na propagaci alba Imaginaerum, Anette Nightwish opustila na základě společné domluvy a zřejmě po dlouhotrvajících neshodách.
27. března 2013 přivedla na svět svého třetího potomka, pojmenovaný Mio. Na začátku srpna 2013 se vdala za Johana Husgafvela.

Anette se také zmínila, že mezi její velké vzory ve zpěvu patří Carola Häggkvist, Sarah Brightman, Natalie Cole a Celine Dion. Miluje kapely jako Sonata Arctica, Amorphis, Within Temptation, The Rasmus a Kamelot. Kdykoliv dnes potřebuje, zajde si na hodiny zpěvu na univerzitu v Malmö na jihu Švédska.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama